Yatalak Hasta Bakanlara Maaş Ödemesi

Yatalak Hasta Bakanlara Maaş Ödemesi, Evde bakım maaşı nasıl alınır? Evde bakım maaşı almanın şartları ve izlenilmesi gereken yol nedir?

Yatalak Hasta Bakanlara Maaş Ödemesi

Engelli ya da çok yaşlı olduğu İçin kendi normal hayatını idame ettirmekte güçlük çekenlerin aynı çatı altında yaşayan kişilerce bakılması şartıyla evde bakım maaşı ödemesi yapılmaktadır.

Yatalak hasta bakanlara maaş ödemesi 5378 sayılı kanun gereği engelliler hakkında 25/04/2013 tarihinde onaylanmıştır.  Bu şartları barındıran her Türk vatandaşı Türkiye sınırları içerisinde yaşayan yatalak hasta bakanlara maaş ödemesi kabul edilmiştir.

Engelli ya da yatalak hasta kişilerin bu kanun yürürlüğe girdikten sorma hastanelerden alınan sağlık kurulu raporu ile il sağlık müdürlüklerine başvurması gerekir.

Evde ağır hasta ve engelli olan kişilerin raporu alındığı durumda her Türk vatandaşı bu hasta bakım maaş ödemesini almak İçin başvuru yapabilir. Gerekli şartların sağlanması koşulu ile yatalak hasta bakanlara maaş ödemesi yapılmaktadır.

Koşulları Nelerdir?

2018 yılında yatalak hasta bakan kişilere maaş ödemesi aylık 961 TL tutarında belirlenmiştir. Yaklaşık şu ana kadar olan sürede Türkiye Cumhuriyetinde bu maaş ödemesinden sekiz yüz bin kişi yararlanmıştır.

Yatalak hasta bakan kişiler bu maaş ödemesini alabilmek için gerekli şartların il sağlık müdürlüklerine bildirilmesi ve raporlanmakta koşuluyla sağlanmaktadır. Tespit raporu gereği engelli ya da yatalak hasta olan kişinin kurulca % 50 üzerinde ağır engelli bulunması gerekir.

Evde yatalak hasta bakan kişiler bu maaş ödemesini hastaya bakan kişinin ücreti olarak alırlar. Yatalak hasta bakanlara maaş ödemesi devlet tarafından karşılanmakta olup kişinin bu faaliyetinden dolayı verilmektedir.

Gerekli şartların sağlanması ve yatalak hasta olan kişilerin hasta raporunun kurulca tespit edilmesi kapsamında evrakların toplanıp iş sağlık müdürlüklerine teslim edilmesi gerekir. Evde bakım parası alacak olan kişide akraba şartı aranmaktadır. Kan bağı bulunan kişiler haricinde üvey akraba konumunda olan kişilerde bu maaş ödemesinden faydalanabiliyor.

Evde hasta bakım maaşı almak isteyen kişinin gelir durumu göz önüne alındığında, yatalak olan kişinin bulunduğu evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekmektedir. Engellilik durumu kapsamında % 50 nin üzerinde bir oran aranırken % 50 den az bir engel durumunda hasta bakım maaş ödemesi alınamamaktadır.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle