Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? 65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır? 2018

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? 65 yaş aylığı şartları, 65 yaş aylığı başvuru formu, 65 yaş maaşı ne kadar, yaşlılık maaşı sorgulama, 65 yaş maaşı ne zaman ödenecek, yaşlılık maaşı ne kadar, 65 yaş maaşı ne kadar oldu, yaşlılık maaşı ne zaman yatıyor

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

2022 sayılı kanun gereği yaşlılık maaşı nasıl alınır sorusunu merak edenler için Türkiye Cumhuriyeti sınırları İçinde ikamet eden 65 yaşını doldurmuş emekli olabilmek için yeterli gün sayısına ulaşamamış hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere devlet 65 yaş aylığı adı altında düzenli olarak her ay ödeme yapmaktadır.

2018 yılı itibariyle yaşlılık aylığı 500 TL olarak belirlenmiştir. Yaşlılık maaşı alabilmek için 65 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Kimler Yaşlılık Maaşı Alır?

Emekli maaşı olan ya da farklı bir gelire sahip olan kişiler 65 yaş için belirlenen yaşlılık maaşını alamayacaklardır. Nafaka ya da sosyal hizmetlerin öngördüğü harçlığı alanlar bu kanun hükmü gereğince maaştan yararlanamazlar.

Yukarıda yazılı hükümlere sahip olmayan vatandaşların başvuruları kanun gereği red edilecektir. Bu maaştan yararlanabilmek için kişilerin bağlı oldukları kaymakamlıklara başvurmaları gerekir. Yaşlılık maaşı nasıl alınır konusunda merak edilen bilgiler kaymakamlıklar tarafından detaylı olarak bildirilecektir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekmektedir.

  • Bulunulan yerin valilik veya kaymakamlığına bağlı Defterdarlık ya da mal müdürlüğüne başvuru evraklarına tam ve eksiksiz bir şekilde vermeleri gerekmektedir.
  • İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık belgeleri alınacaktır.
  • Alınan belgeler SGK pirim ödemeler genel müdürlüğüne teslim edilecektir.
  • SGK belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı İçin uygunluk şartlarını belirleyecektir.

Yaşlılık maaşı nasıl alınır konusunda kişilerin 65 yaşını doldurmuş olması ve başka bir gelire sahip olmaması gerekir. Bu şart altında muhtaçlık belgesi ile birlikte gerekli evrakların toplanması ve başvurunun yapılması sonucunda SGK inceleme yaparak yaşlılık maaşı ödemesi yapmaktadır.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman verilir?

500 TL ödenek verilen yaşlılık maaşı üç aylık periyotlarda mart, haziran, eylül ve aralık aylarında verilmektedir. Sigorta primi yatıranlar ya da bir yerde sigortalı olarak çalışanlar yaşlılık maaşı alamamaktadır.

Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin üçte biri tutarından fazla ise yine bu kişiler yaşlılık maaşı alamazlar. Yaşlılık maaşı almaya hak kazanan kişiler 65 yaşını doldurmuş ve gerekli şartların sağlanması koşulu ile yaşlılık maaşı almaya hak kazanacaktır.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle