Kredi Kartı

Yapılandırmada Olan Kredi Kartı, Kredi Kartı Borcu Yapılandırmasında Faiz Oranları Nedir?

Yapılandırmada Olan Kredi Kartı

Kredi kartı borcu ilgili mevzuat kapsamında kredi kartı borcu üzerinden yapılandırılırsa ihtiyaç kredisi kapsamında 12 ay daha uzun vadeli kredi kartı borçlarında ise 48 aya varan vade imkanlarıyla yapılandırmaya alınabilmektedir.

Yapılandırmada olan kredi kartı borcu İçin uygulanacak faiz gecikme durumları hariç TCMB’nin açıkladığı faiz oranlarına göre belirlerlenmektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırmasında Faiz Oranları Nedir?

Kredi kartlarına uygulanan yapılandırmada bankalara göre değişik faiz oranları uygulansa da genel olarak örneğin ;

5.000 tl tutarında olan borca 12 ay vade ile % 1,84 faiz oranları uygulamak suretiyle aylık 479 tl ödeme hesaplanmıştır. Toplam borç ise 5.746 tl olarak hesaplanmaktadır.

10.000 tl tutarında olan borca 12 ay vade ile % 1,84 faiz uygulanarak aylık 958 tl ödeme belirlenmiş toplam borç ise 11.493 tl olarak hesaplanmaktadır.

Yapılandırmada olan kredi kartı 15.000 tl tutarında ise 12 ay vade ile % 1.84 faiz oranları uygulanarak aylık 1.437 tl tutarında ödeme hesaplanmakta bununla birlikte toplam borç 17.239 tl olarak hesaplanmaktadır.

Kredi kartı yapılandırması borcun mevcut olduğu banka üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple her bankanın yapılandırma kapsamında şart ve koşulları farklılık göstermektedir.

Bankaların yapılandırma yaparken kişinin gelir durumunu ve kredi notunu esas alması gerekmektedir. Borçların tek bir kredide toplanmasını esas alan yapılandırma işleminde faiz oranları bir önceki kredi faiz oranına göre belirlenmektedir.

Bu faiz oranları ile yapılandırmaya alınan kredi yapılandırmada olan kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşandığı durumda en üst faiz oranları işletilmeye başlanmaktadır.

Ödemelerin gecikmeye girmesi yasal olarak gecikme faizinin en üst seviyeden alınması anlamına gelmektedir. Kredi kartı yapılandırma talebinde bulunan kişiler bankalarına gerekli başvuruyu yaptıktan sonra kredi puanları ve gelir durumları kapsamında bankalardan yapılandırma olanağı alabilmektedir.

Kredi kartı yapılandırma talebinde bulunan kişiler ödemelerini alt seviye faiz oranları ile başlatmış olsalar dahi, var olan borcun ödemesinin gecikmesi durumda kredi kartı faiz oranları gecikme faizi olarak değişmektedir. Kredi puan hesaplarına da yansıyan bu durum ilerleyen sürede kişinin kredi alma durumuna da olumsuz yansıma yapabilmektedir.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle