Vertigo Nedir? Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda Vertigo nedir?, Vertigo Belirtileri Nelerdir? Baş dönmesi neyin belirtisidir, Baş dönmesi ciddi bir hastalık mıdır? ve  Baş dönmesinin sebepleri nelerdir? gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Birçok hastalığın belirtisi olabilecek baş dönmesi, tek başına bile verimli zaman geçirmenizi engelleyen ve rahatsız edici bir hastalıktır. Uzmanlar halk arasında baş dönmesi olarak bilinen ‘vertigo’ hastalığının önlem alınmadığı sürece ciddi problemlere yol açabileceğini belirtti. Baş dönmesinin olası bir çok nedeninin olabileceğini belirten Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak- Burun- Boğaz Uzmanı Dr. Osman Yazıcılar, “Vertigo, toplum tarafından kabul edilmemiş bir hastalık, büyük bir hastalığın belirtisidir korkusuyla gelen hastalarımız var.

Vertigonun çeşitli sebepleri olabilir. En sık karşılaştıklarımız iç kulak hastalıkları, nörolojik faktörler ve psikiyatrik hastalıklardır. Önem verilemediği takdirde baş dönmelerindeki artış hastayı yatağa bağımlı hale getirip hareket yetisini yitirmesine sebep olabilir.” ifadelerini kullandı.

Ayağının altından yerin kaydığı hissi, etrafın dönmesi ve ilerleyen aşamalarında kusma ve bulantı hastalığın belirtileri olarak ifade edilebilir. Her hastalıkta olduğu gibi vertigo hastalığında da  erken teshişin çok önemli olduğunu vurgulayan Yazıcılar, ”Hastalar baş dönmesinin şiddetiyle korkup hekime başvuruyorlar.

Dengenin sağlanmasını etkileyen birçok organ vardır. Beyin, omurilik, iç kulak, gözler, eklem ve kaslar bunlara örnektir. Bu organları etkileyen herhangi bir hastalık baş dönmesi ile birlikte o organa ait diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi kontrol altına alınabilmesi için erken teşhis çok önemli, hastalık görmezden gelinmesi sonuçlarını büyütecektir.” diye devam etti.

Uzman Dr. Osman Yazıcılar, herkesin kendisine ön muayene uygulayabilmesi için bazı bilgiler verdi :

“Vertigo hastaları vücutlarıyla daire çizmeleri, başlarını yuvarlak yönde hareket ettirmeleri kendilerini etkileyecektir. Hareket durduktan sonra çevrelerinde hareketlenme devam ediyor gibi hissederler. Ayakta etrafınızda 2-3 dk daire çizildiği takdirde etrafın döndüğü ve engel olamadıkları hissine kapılırlar. Dairesel hareketten etkilenirler ve panik yaşarlar. Bu durumu gözlemleyenler geç olmadan doktora başvurmaları gerekmektedir.”

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
5/511 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here