Terramycin Merhem

Terramycin Merhem Nedir, Terramycin Merhem Ne İçin Kullanılır, Terramycin Merhem Nasıl Kullanılır, Terramycin Merhem Yan Etkileri Nelerdir?

Halk arasında ‘teramisin’ olarak geçen Terramycin, bir tür deri merhemidir. Cilt üzerinde oluşan sivilce, yara, iltihap ve yanıkların iyileşmesinde ve gözden yok olmasına fayda sağlayacak derecede etkili bir merhemdir. Fiyatı, bu tarz kremlere göre daha uygun olan Terramycin halk arasında yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Terramycin merhem nedir?

Cilt üzerinde oluşacak rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan Terramycin, içerisinde oksitetrasiklin hidroklorür ve polimiksin B sülfattır. Sarı renkte homojen bir yapısı olan merhem, 14 gramlık tüpünde, reçete ile satılır.

Terramycin ne işe yarar?

Terramycin merhem; uçuk, yanık, ciltte yaralar, enfeksiyon kapan yaralar, deride pullanma, kuruluk, su kabarcıklı deri tahrişleri, yatak yaraları gibi konuların tedavisinde kullanılır.

Terramycin nasıl kullanılır?

Terramycin, öncelikle doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Sadece iyileşmesini istediğiniz bölgeye uygulanması gerekir. Geniş deri yüzeylerinde kullanılmaz. Terramycin kullanılacakken, ilgili bölge tamamen temizlenmelidir. Terramycin merhem, ince bir şerit şeklinde sürülür, deri tarafından emilim sağlanırken ovulmaya başlanılır. Eğer sürülen bölgede; yanık ve yara gibi açık sorunlar varsa gazlı bez ile kapatılabilir. Merhem günde 2 veya 3 sefer kullanılabilir. Uzun süreli kullanımlarda, 3 haftaya kalmayacak sürede iyileşme görmeniz muhtemeldir.

Terramycin merhemin yan etkileri nelerdir?

Terramycin merhemin kendi yan etkileri de vardır, ancak ortaya çıkan yan etkiler genellikle aşırı dozda kullanmaya bağlıdır. Alerjisi olanlarda ve sürekli yanlış uygulamalarda yine yan etkilerin görülmesi muhtemeldir. Terramycin merhemde yan etkiler ortaya çıkarsa; kullanımdan vazgeçerseniz, tüm yan etkiler sona erecektir. Karın ağrısı, dilde ve dudakta şişlik, baş ağrısı, aşırı hassasiyet ve temasla ortaya çıkan tarzda deri hastalıkları; Terramycin merhemin yan etkilerinden bazılarıdır. Bebeklerde kulanım sakıncalı olduğu için, doktorunuza danışmadan kesinlikle bu yola başvurmayınız. Hamilelikte ve ilerisinde emzirme döneminde Terramycin merhemin kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü deri üzerine sürülen merhem, uzun vadede deri tarafından emilimi gerçekleşince; anne sütüne karışabilir. Gözünüzde arpacık veya uçuk olmadığı takdirde Terramycin merhemi o bölgede kullanmanız önerilmez.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle