Somon Balığının Faydaları

Somon Balığının Faydaları, Somon Balığının Faydaları Nelerdir?

Balıklardaki omega-3′ ün birçok hastalığa iyi geldiği biliniyordu. Yapılan araştırmalara göre somon balığının mucizevi bir etkisi daha bulundu. klasbilgi.com olarak bu hayati bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. İşte Somon Balığının Faydaları.

Somon Balığı Hakkında

Atlantik somonu (Salmo salar) ve Pasifik Somonları (Oncorhynchus) Hem tuzlu hemde tatlı sularda yaşayabilen bir balıktır. Tatlı sularda doğarlar. Yeterince büyüdükten sonra denize göç ederler. Hayatının geri kalanını tuzlu sularda geçirir, Taa ki cinsel olgunluğa ulaşana kadar. Üremek için ise doğdukları sulara geri dönerler.

Som Balığı

Somon Balığının Faydaları

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, Omega 3′ün kansere karşı koruyucu etkisi olduğu açıklandı. Haftada en az 2 kez somon balığı tüketilirse kansere yakalanma oranının %30 azaldığı gözleniyor. Somon balığının içeriğinde bulunan prostaglandinler, insan vücudundaki alerjik rahatsızlıklara engel oluyor.

Bunlar haricinde somon balığı mükemmel bir Omega-3 yağ asit kaynağı. Yapılan araştırmalar kalp hastalıkları riskini azalttığını gösteriyor. Bir ay boyunca balık tüketimi ayda birden az olanlarla, haftada 1-3 arasında olanlar karşılaştırıldı. Araştırmanın sonucunda balığın koroner kalp hastalıkları riskini %21 oranında azalttığı ortaya çıktı. Bu oran; haftada bir kez balık tüketenlerde yüzde 29, 2-4 kere tüketenlerde yüzde 31 ve haftada 5’ten daha fazla tüketenlerde yüzde 34’e kadar yükselebiliyor.

Somon Balığı Besin Değeri

Kalori (kcal) = 208
Toplam yağ  = 13g
Kolesterol = 55 mg
Sodyum = 59mg
Potasyum = 363 mg
Karbonhidrat = 0 g
Diyet Lifi = 0g
Protein = 20g
A Vitamini = 50IU
C Vitamini = 3,9mg
Kalsiyum = 9mg
Demir = 0,3mg
D Vitamini = 0%B6
Vitamini = 0,6mg
B12 vitamini = 3,2µg
Magnezyum = 27mg

somon balığının bebeklere faydaları, somon balığının hamilelere faydaları, somon balığının zararları, somon balığının fiyatı, somon balığının saça faydaları, somon balığı resmi, somon balığı fırında, somon balığı besin değeri

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle