SGK Bildirimi

SGK Bildirimi Nedir? SGK Bildirimi Nasıl yapılır? SGK İş yeri Bildirimi Nasıl Yapılır? SGK İş yeri Bildirgesi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

SGK Bildirimi Nedir?

Kişinin sosyal güvenlik kurumu tarafında kaydı bulunduğu bilgisini ve içeriğini, talep edilen kuruma ibraz etmesidir.Diğer bir deyişle işveren tarafından herhangi bir kimsenin işe başladığında sgk’ya yapılan kayıt işlemidir.Kişinin iş geçmişine de kolaylıkla ulaşılabilir, sgk bildirimi ile Sgk ile alakalı belgeler çalışılan kurumun veya şirketin muhasebe,insan kaynakları ve ya personel dairesi departmanlarından temin edilebilir.

İşverenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden alacağı e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresi ile çalışana gerekli belgelerin verilebiliyor olması lazım.

SGK Bildirimi Nasıl Yapılır? SGK İş yeri Bildirimi Nasıl Yapılır?

Sigortalı olarak çalıştırılan veya sigortalı olarak çalıştırılan bir iş yerini devir alan işverenlerin iş yeri bildirgesini Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği kapsamında en geç sigortalı çalışmaya başladıkları tarihte e-sigorta ile SGK bidirimi yapmaları gerekmektedir. İş yeri bildirimi adi posta, kargo yolu yada Kuruma bizzat gidilerek yapılabilir. İş yeri bildirgesi teknolojinin gelişmesiyle artık e-posta yoluyla da bildirilmektedir. E-sigorta ile T.C. Kimlik no, nüfusa kayıtlı olduğu il, cilt no ve doğum yılı bilgileri sisteme girilerek iş yeri bildirgesi düzenlenir. Tüzel kişi işverenler vergi kimlik numarasını sisteme girmelidir. Elektronik ortamda düzenlenen iş yeri bildirimi sosyal güvenlik merkezine elektronik olarak yollanır. Ayrıca tescil edilecek iş yeri için ilgili yönetmelik kapsamında belgelerle birlikte 7 iş günü süresi içinde sosyal güvenlik merkezine gidilir.

İş yeri Bildirgesi İçin Gerekli Olan Belgeler

  • İş yerinin yerleşim belgesi.
  • Gerçek kişi olan işverenlerin kendilerinin, tüzel kişiler için de tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin imzalarını vermeleri gerekir. Bu imza sirkülerini 1 ay içinde Kuruma elden yada posta yoluyla göndermelidirler. İmza tecili yapılması ile bir daha imza istenmez.
  • Tüzel kişiler; tescil edildiği Ticaret Sicil Gazetesini.
  • Adi ortaklıklar; noter onaylı ortaklık sözleşmesini.
  • İhale konusu işlerde ise işin sözleşmesini ya da işi kendilerinin aldığına dair idarenin yazısını.
  • İnşaat alanında; yapı ruhsatının fotokopisi, varsa inşaat yapım sözleşmesini iş yerinin tescil edildiği andan itibaren en fazla 1 ay içinde Kuruma teslim etmeleri gerekmektedir. Belgelerden bazıları elektronik olarak istenmektedir. Bu şekilde istenilen belgeyi tekrar götürmeye gerek yoktur.
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle