Samsung Odin indir

Samsung Cihazlara Odin ile Stock Rom Yükleme Rehberi, Odin İle Android Yazılım Güncellemek, Orijinal Yazılıma dönme, Samsung Galaxy Orijinal Firmware/Yazılım Nasıl Yüklenir? odin ile rom yükleme resimli anlatım, odin nasıl kullanılır resimli anlatım, odin kullanımı resimli anlatım, Samsung rom indir, Odin ile ROM yükleme, Odin kullanımı

Odin ile Stock Rom Yükleme

Telefonunuzda yazılım sorunları yaşayabilirsiniz. Veya Sistem hataları alabilirsiniz. bu tür durumlarda telefona stock rom yüklemek çözüm olabilmektedir. Ayrıca telefonunuza farklı ülke yazılımları yükleyebilir, Custom ROM dan Stock ROM’a dönüş yapabilirsiniz.

Odin Nedir?

Odin, Samsung telefonlar için yapılmış, Stock ROM yazılım paketleri yükleme Programı/Aracıdır. Odin ile birlikte Stock rom, yani orijinal yazılım yüklenir. Stock Rom Paketleri genelde tar.md5 uzantılı dırlar. Odin ile birlikte çeşitli stock yazılımlar yükleyebilirsiniz. Çeşitli ülke stock romlarını yükleyebilirsiniz.

UYARI: Odin ile imei dokunulmamış telefonlarda rahatlıkla yazılım yüklenebilir. Ancak imei değiştirilmiş ve onarılmış cihazlarda bu işlemleri yapmadan önce TWRP Recovery ile Modem yedeğinin alınması ve yazılım yüklemeden sonra şebeke gelmeme sorunun onarılması için yedeklenmiş Modem’in tekrar TWRP ile geri yüklenmesi gerekmektedir.

UYARI: Bu işleme başlamadan önce telefonunuzdaki bilgileri yedeklemeyi (Rehber, Uygulamalar, Dahili Depolama) unutmayın. Bu işlemleri uygularsanız tüm sorumluluğu üstlenmiş olursunuz.

Samsung Stock Rom İndirme

Öncelikle Telefonunuza uygun Stock rom indirmeniz gerekiyor. Telefonunuzun modeline uygun yazılımın nasıl indirileceğini daha önce paylaştık. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak indirin.
SamFirm ile Samsung Stock Rom İndirme Rehberi
SamMobile’den Samsung Stock ROM indirme Rehber
UPDATO’dan Samsung Stock ROM indirme

Gerekli Araçların hazırlanması

Buradan Son sürüm Odin indirin ve Masaüstü’ne çıkartın.
Buradan Samsung USB Sürücüsü‘nü indirip yükleyin.
SamMobile’den indirdiğiniz .zip uzantılı dosyayı masaüstüne çıkartın. İçinde .tar.md5 uzantılı bir dosya olacak.

Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme

Samsung USB Sürücüsünü yükledik, Odin’i Masaüstüne çıkarttık, .tar.md5 uzantılı stock romumuz da hazır.

Adım 1: Odin hazırlama

Odin.exe Programını Açın. Files [Download] kısmından “AP” butonuna tıklayın. Açılan pencerede masaüstü’ne çıkardığınız .tar.md5 uzantılı dosyayı seçin. Dosyanın incelenmesi biraz uzun sürebilir.

BİLGİ: Telefonunuzda Mevcut yazılım üzerine, daha üst bir stock rom yükleyip hiçbir şeyi sıfırlamayacaksanız; direkt Adım 3‘e gidin. Eğer Android Sürüm düşürme (Downgrade) yapacaksanız, ya da formatlayarak temiz bir yazılım yükleyecekseniz, Adım2 kısmını da yapın.

Adım 2: Telefonu Sıfırlamak

Hard reset atabilmeniz için Telefonunuzu Recovery Mod‘a almanız gerekiyor. Şimdi Samsung Telefonlar için Recovery Mod’a almayı anlatacağız. Eğer siz recovery mod’a giremediyseniz; eski Model samsunglarda Recovery Mod’a alma işlemi farklılık gösterebilir. Bunun için İnternette Modelinizin Nasıl Recovery Moda’a alınacağını öğrenin ve o şekilde Recovery Mod’a alın.

  1. Telefonda Güç tuşuna basılı tutarak tamamen kapatın.
  2. Ses Açma Tuşu + Ev (Orta veya Bixby) Tuşu + Güç Tuşu ‘na birlikte basılı tutun taki Samsung yazısı gelince tuşları bırakın.
  3. Recovery Mod açılınca, Ses Tuşlarını kullanarak “wipe data/factory reset” üzerine gelerek Güç Tuşuna bir defa basın. Bazı modellerde bu ev (orta) tuş olabilir.
  4. Bir sürü No No arasında Ses tuşlarıyla “Yes – delete all user data” yazısına getirin ve Güç tuşuna basın.
  5. Silme işleminden sonra Recovery ekranına dönecektir. Ses tuşlarıyla “Power down” üzerine gelip Güç tuşu’na basın. Telefon kapanacaktır. Telefon kapalı olsun Adım 3’e geçin.

Samsung Cihazlara Odin ile Stock Rom Yükleme

Adım 3: Telefonu Download Moda alın

Telefon kapalı iken Ses kısma tuşu + Ev (Orta veya Bixby) tuşu + Güç tuşu ‘na birlikte basılı tutun. Warning uyarısı gelince tuşları bırakın. Ses Açma tuşuna bir defa basın. Download mod açılır. Ardından telefonu USB ‘ye USB ‘yi de Bilgisayara takın. Odinde ID:COM Noktası Mavi olacaktır. Telefonu bir zemine bırakın.

Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
Ses kısma + Ev tuşu + Güç tuşu sonrasında Ses açma bir defa
Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
AP Kısmına Stock rom seçtik. Telefonu download mod ile bağladık. COM Mavi oldu. Son olarak start’a basıyoruz.

Adım 4: Yüklemeyi başlatma

  1. Odindeki ID:COM yeri Mavi olduktan sonra “Start” butonuna basarak kurulumu başlatın. Kurulum ortalama 10dk tamamlanır.
  2. Yükleme bitince, Odinde PASS yazısı gelir. Telefon kendiliğinden açılır.
  3. Artık Telefonu USB ‘den çıkarıp, kurulum ayarlarınızı yaparak işlemleri tamamlayın.
  4. elefonun ilk açılışı uzun sürecektir.

Odin ile Stock Rom Yükleme işlemleri bu kadardı kolay gelsin…

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
4.9/514 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here