Öğrenci GSS Borcu Sildirme Nasıl Yapılır?

Öğrenci GSS Borcu Sildirme Nasıl Yapılır? GSS Borcu Nasıl Silinir?

01.01.2012 tarihinde tüm Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için güvence açısından yapılan Genel Sağlık Sigortası, sigortalı olmayan vatandaşlar için geçerli olmaktadır. Bu Genel Sağlık Sigorta işlemi devlet tarafından vatandaşlara doğum işlemi ile başlayarak yaşlılığa kadar sağlık konusunda yardım amaçlı gerçekleşmektedir. Vatandaşlarda bu ödemeleri gününde yaparak sağlık kuruluşlarında daha uygun olarak muayene olabilmektedir.

Öğrenci GSS Borcu Sildirme Nasıl Yapılır?

Ödeme işlemleri kişileri yeni bir sigorta kapsamı içerişe girmesi ile durmaktadır. Çünkü ödeme işlemleri anlaşma yapılan sigorta kurumları ile ödenmektedir. Fakat bu durum normal şartlarda ödeme yapılmaması ile borca dönüşmektedir. Genel Sağlık Sigortası olarak bilen ödemeler son çıkan torba yasası ile bazı vatandaşlara ve öğrencilere GSS borcu sildirme işlemini olarak kolaylık sağlanmaktadır.

GSS borç sildirme işlemini gerçekleştirmek için özellikle öğrencilerin bazı özellikleri ve durumları da olması gerekmektedir. Bu durumlar;

  • 18 yaş altı olan öğrencilerin eğitimine devam etmesi gerekmektedir
  • Dul ve yetim olarak bilinen kişiler
  • % 40 özürlü ve işsiz olan kişiler olması gerekmektedir. Bu özellikleri sağlayan öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası silinebilmektedir. Bu işlemleri hem e devlet aracılığı ile hem de ilgili kurum ile yapılması mümkün olmaktadır.

GSS Borcu Nasıl Sildirilir?

İlk olarak borç sildirme işlemi için başvuru yapmak ilk aşamada önemli olmaktadır. Başvuru işleminin onaylanması ile itiraz dilekçesi de yazılmaktadır.  GSS borcu sildirme işlemini yapan kişinin itiraz dilekçesi sosyal güvenlik kurumuna giderek incelenmeye alınmaktadır. İncele işlemi ve sonuçlanma aşaması yaklaşık olarak bir ay sürmektedir. Aynı zamanda itiraz dilekçesinden çok önce kişinin gelir testi yapmış olması gerekmektedir. Çünkü inceleme sırasında gelir testide önem taşımaktadır. Gelir testi yapmayan kişiler aylık olarak 395 TL prim borçlusu olarak görünmektedir. Son çıkan torba yasası kapsamında aynı zamanda bu durumları taşıyan kişiler için 25 yaş altı olanlarda otomatik olarak silinebilmektedir.

İtiraz dilekçesinin red olması ile GSS borç sildirme işleminin de geçersiz olması mümkün olmaktadır. Bununla beraber ödeme koşulları ve miktar taksitlendirme ilgili bankalara ve kurumlara ödeme yapılmaktadır. Bu bankalar Ziraat bankası, Vakıfbank ve PTT şubeleri olmaktadır.  Genel Sağlık Sigortası borç ödeme işlemleri TC kimlik numarası ile şubelerden GSS 6827 pirim tahsilatı olarak ödenebilmektedir.

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
5/51 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here