Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Kurban bayramında en büyük sorunlardan biri kurban kesimi sırasında oluşabilecek yaralanmalardır. Özellikle de büyük baş hayvanların hırçınlıkları, kesimi yapacak kişilere büyük zorluk çıkarabiliyor. Kurbanı devirmek için kullanılan ipin eli kesmesi veya kurbanın tekmelemesi gibi olabilecek yaralanmalardan nasıl korunabileceğini ve bu yaralanmalar sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Güngör açıklamalarda bulundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Güngör, kurban bayramında kurban kesenler ve onlara yardım edecek kişiler için bazı açıklamalarda bulundu. Güngör kesim sırasında eldiven takılmasını ve önlem için tetanos aşısı yapılması gerektiğini vurguladı. Dr. Güngör yaptığı açıklamalarda kurban kesiminde olabilecek yaralanmalarla ilgili bilgi verdi.

Özellikle de büyükbaş hayvan kesiminin işin ehli kişiler tarafından yapılması gerektiğini bildiren Güngör, ”Hayvanların kesen kişilerin üzerine düşmesi, hayvanı tutan ipin ele dolanarak parmağın kesilmesi veya kopması, hayvanın tekme atması durumları yaşanabilir. Bunlar hayati tehlikeye varabilecek ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Küçükbaş hayvanlarda ise hayvanı bacağından asarken üzerinize düşerek ciddi sakatlıklar oluşabilir. Et parçalama sırasında el kesiklerinin yaşanması, acil servislere gelen sık vakalar arasında. Bu kesiklerde yüzeysel ciddi olmayan sıyrıklardan parmak kopmasına kadar gidebilecek yaralanmalar yaşanabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kesim işlemi sırasında elleri korumak içi kalın bir eldiven kullanılması gerektiğini vurgulayan Güngör, şunları da ekledi :
“Kurban kesimiyle uğraşacak insanlar tetanos aşısı olmalı ve kesim sırasında kalın bir eldivenle ellerini korumaya çalışmalı. Bıçağı tutan el olmasa da diğer eli inşaat işçilerinin kullandığı türden kalın bir eldivenle koruyabiliriz. Bir şey olmadan önlem almak çok daha kolay. Yaşanabilecek küçük sıyrıklar için de tetanos aşısı yapılmasında yarar var. Son 5 yıl içinde tetanos aşısı yapılmamışsa kurban kesimiyle uğraşacak insanların bu aşıyı olması çok yarar sağlar.”

Dr. Bülent Güngör, oluşabilecek yaralanma sonrasında baskılı pansuman yapılması gerektiğini söyledi ve şunları da ekledi :

“İlk hedefimiz kanamayı durdurmak olmalı. El kesiklerinde durdurma işlemi kolay olabilir ancak bileğimize doğru bir kesi oluşmuşsa, atar damarların kesileri çok daha ciddi ve hayati tehdit oluşturabilir. Bu kesiklerde bulduğunuz temiz herhangi bir şeyle baskı yapıp sıkıca sararak en yakın sağlık merkezinin acil servisine hastayı göndermelisiniz. Çok keskin bıçaklarla yapılan işlemlerde bıçağı kaçırdığınızda parmağınızı koparabilir. Parmak kopması kalıcı sakatlığa neden olabilir. Eğer parmak kopmuşsa mutlaka içi buz dolu kapalı bir kaba koyup en kısa zamanda hastaneye getirilmeli.”

Kaynak: Sabah

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
5/514 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here