Kredi öderken ikinci kredi kullanımı

Kredi ön onayı nedir? Kredi Ön Onay Hakkında Bilgiler, Kredi Başvurusu Ön Onay, Kredi Ön Onayı Ne Demek? Ön Onay Çıkarsa Kredi Çıkar Mı?

Kredi Ön Onay Hakkında Bilgiler

Bankalar, finansal kuruluşlar olarak tüketicilerin çeşitli finansal ihtiyaçlarına yanıt vermeyi hedeflerler ve sundukları bu hizmetlerle uyguladıkları faiz oranları üzerinden gelir elde ederler. Pek tabii ki burada uygulanan hizmet parasal bir husus olduğundan bankalar ilgili borçlanmayı kredilendirme ile sağlamadan önce tüketicileri belirli kriterlere göre değerlendirirler. Bu değerlendirmeler kredi notuna, gelir durumuna, yaşa, çalışma süresine ve çeşitli diğer faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Zira bu şartlar kredi alımı için uygun olmadığı müddetçe bankalar da kredi vermek istemeyeceklerdir.

Özellikle internet ve telefon bankacılığı hizmetlerinden yapılan kredi ve kredi kartı başvurularında tüketicilerin sıklıkla karşılaştıkları bir husus da ön onaydır. Ön onay nedir ve ne anlama gelir merak edenler için bu yazımızda bir takım detayları ele alacağız.

Kredi Başvurusu Ön Onay

Diyelim ki ilgili bir bankanın resmi web sitesi üzerinden, mobil uygulaması üzerinden ya da SMS bankacılığı hizmetlerinden faydalanarak kredi başvurusunda bulundunuz. Başvurunuzu yaparken banka muhtemelen sizden minimum bir TCKN istemiş olmalıdır. Zira sizin hakkınızda çeşitli sorgulamaları yapabilmek ancak TC kimlik numaranızla mümkün olmaktadır.

Banka kredi başvurunuzu aldıktan sonra TC kimlik numaranız üzerinden kredi notunuzu ve erişimi mümkün olan gelir, borç bilgilerini inceler. Bu inceleme sonucunda eğer kredi başvurunuz için yeterli şartları taşıdığınız görülürse başvurunuz için bir ön onay mesajı alırsınız.

Ön onay mesajı, kredi onay mesajından farklı olarak başvurunuz için izlemeniz gereken birkaç adım daha olduğuna işaret eden bir bildirimdir.

Banka başvurunuzu tamamlamanız için sizi muhtemelen en yakın şubeye davet etmektedir. Çünkü yapmış olduğunuz başvuruda talep ettiğiniz kredi tutarı bankanın mobil başvurularda verebileceği tutardan fazladır ve banka sizden gelir belgesi, T.C. kimlik belgesi ve ikametgâh belgesi gibi evrakları istemektedir. Bunun için de bu belgelerle birlikte bankanın şubesine giderek başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir.

Anlaşılacağı üzere kredi ön onay mesajı yalnızca bir kredi ön bilgilendirmesidir. Krediniz onay almıştır ancak krediyi alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken bir takım prosedürler vardır. Bunlar tamamlandıktan sonra banka kredinizi tarafınıza anında temin edecektir.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle