Kredi Kartı Yapılandırma Kanunu

Kredi Kartı Yapılandırma Kanunu Nedir? Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır? Kredi Kartı Yapılandırma Faydaları Nelerdir?

Kredi Kartı Yapılandırma Kanunu Nedir?

Kredi kartlarının bilinçli olmayan ve tasarruf dışı kullanımı sonucu ödeme güçlüğü ortaya çıkabilmekte ve bu durumda bireylerin borçları katlanarak artabilmektedir. Borç ödenmediğinde ise cezai ya da idari işlemler uygulanarak haciz yöntemi ile tahsilata kadar giden bir süreç bireylerin başından geçebilmektedir. Hem kredi kartı kullanımını bilinçli bir hale getirmek, hem de bireylerin mağduriyetini önlemek amacı ile yürürlüğe giren kredi kartı yapılandırma kanunu, bireylerin ödeme yapabilecekleri en uygun takvimin oluşturulmasına olanak sağlayan kanun olarak tanımlanmaktadır. Bu kanundan kredi kartı borcuna sahip çoğu birey yararlanabilmektedir.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarının asgari tutarının ya da biriken borcun ödenmemesi sonucunda toplam borca her ay faiz uygulanmaktadır. Devamında borcun ödenmemesi durumunda ise yasal takip başlatılabilmektedir. Yasal takip sonucu haciz ile birlikte hapis cezasına kadar varan birçok adli ve idari işlem bulunmaktadır. Bireysel kredi kartı borçlarını da kapsayan ve kredi kartı yapılandırma kanunu merak edilen bu yasa ile bireyler borçlarını ilgili bankalara giderek, en uygun ödeme şekli, miktarı ve takvimi ile yapılandırmaktadırlar. Fakat borç ödenene kadar bireylerin kredi notlarında bir değişiklik olmamakla birlikte sonrasında borcun ödenmesi ile kredi notu negatif durumdan kurtulacaktır.

Kredi Kartı Yapılandırma Faydaları Nelerdir?

Sıklıkla kullanılan ödeme araçlarından biri olan kredi kartlarının ödeme bakımından kolaylık sağladığı bilinmekle birlikte, teknolojinin gelişmesi ile bazı alanlarda kabul edilen tek ödeme yöntemi olarak da kredi kartları kullanılmaktadır. Kredi kartı kullanmanın engellerinden biri olan kredi kartı borçlarının yasal takibe girmesi, kredi notunu da düşürmektedir. Yürürlüğe giren kredi kartı yapılandırma kanunu, bireylere en uygun ödeme şekli ile kredi kartı borcunu ödeme imkânı sunan bir yasadır. Bu yapılandırma ile bireyler istedikleri imkânlarda ödeme kolaylığı elde etmekle birlikte aynı zamanda bazı idari ve cezai işlemden de kurtulmuş olacaklardır. Ayrıca kara listeye girmemiş olacaklar, böylelikle diğer bankalar tarafından değerlendirilen kredi notunda da bir düşüş görülmeyecektir.

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
0/50 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here