Kosgeb

Kosgeb Desteği Alınacak Faaliyet Alanları Nelerdir? Kosgeb Desteği Alınacak Faaliyet Alanları ve Temel Sektörler Nelerdir? Kosgeb Desteği Alınacak Faaliyet Alanları Dışında Kalan Sektörler Nelerdir?

Kosgeb Desteği Alınacak Faaliyet Alanları

Özellikle son yıllarda KOBİ ve küçük esnaf faaliyetlerinin devlet tarafından farklı uygulamalar ve teşvikler çerçevesinde desteklendiği görülmekle birlikte hem yerli üretim faaliyetlerinin artması hem de küçük çaptaki işletmelerin rekabet şartlarını güçlendirmesi adına bu uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler olarak bilinen KOBİ’lerin çeşitli sektör ve alanlarda faaliyet göstermekte olup bu sektörlerin birçoğunda devlet desteğinden yararlanmak mümkündür. Ayrıca kosgeb desteği alınacak faaliyet alanları denildiğinde Avrupa Topluluğu Ekonomik Faaliyetler Sınıflandırmasına giren alanların oldukça büyük bir kısmını kapsadığı görülmektedir. Geniş ölçekte verilen bu teşvik ve desteklerden hemen hemen her sektörden KOBİ yararlanabileceği gibi başvuru süreci de oldukça kolaydır.

Kosgeb Desteği Alınacak Faaliyet Alanları ve Temel Sektörler

Küçük ve orta büyüklükteki birçok işletmenin yaralanabildiği devlet desteğinin verildiği temel sektörler NACE Rev 2 kodlu sınıflamasına tabi olmakla birlikte kosgeb desteği alınacak faaliyet alanları şu şekildedir; Madencilik ve Taş Ocakçılığı, İmalat, Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı, Su Temini, İnşaat, Toptan ve Perakende Ticaret, Ulaştırma ve Depolama, Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri, Bilgi ve İletişim, Finans ve Sigorta Faaliyetleri ile Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler, İdari ve Destek Hizmetleri, Kültür, Sanat ve Eğlence gibi Sektörler ve Diğer Sektörler olmak üzere üretim şeklinde üretilen ürüne kadar farklı faaliyetlerde bulunan sektörler de alt gruplarda yer alabilmektedir.

Kosgeb Desteği Faaliyet Alanları Dışında Kalan Sektörler

KOSGEB desteğinden birçok sektör yararlanmakla birlikte bu destekten yararlanamayan bazı sektörler de mevcuttur. Fakat bu sektörlerin sayısı destek verilenlerden oldukça azdır. Destek verilmeyen sektörler arasında genel olarak tarım ve hayvancılık sektörü kapsamındaki faaliyet alanları, ile çay ocağı ve lokal gibi işletme faaliyetleri, gayrimenkul, hukuk ve muhasebe faaliyetleri ile veterinerlik ve dernek ve meslek oda işletmeciliği gibi sektörler yer almaktadır. Sayılan bu sektörler temel grup olup alt grup faaliyetlerini içeren sektörler de mevcuttur. Ayrıca kosgeb desteği alınacak faaliyet alanları dışında kalan bu alanlardan bazılarının desteklenmesine yönelik çalışmalar da bulunmaktadır.

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
0/50 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here