Gözlerde Kanlanma Neden Olur? Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Gözlerde Kanlanma Neden Olur? Göz Kanlanması Nasıl Geçer? göz kanlanması kaç günde geçer, göz kanlanması hangi hastalıkların belirtisi olabilir, göz kanlanması bitkisel tedavi, göz kızarıklığına ne iyi gelir uzman, göz kanlanması için damla

Birçok insanın gözlerinde kanlanmalar olmaktadır. Yaygın bir durum olduğu için çoğu zaman ciddiye almamaktayız. Millet olarak son çare doktoru gördüğümüz için de bazen ihmallerin sonu kötü olabilmektedir.

Gözlerde Kanlanma Neden Olur?

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Avni Avunduk, gözlerde oluşan kanlanmanın önemli göz hastalıklarının bir belirtisi olabileceğini vurgulayarak, “Gözde kanlanma, görme kaybına yol açma potansiyeli olan bir bulgudur” dedi. Ayrıca Prof. Dr. Avunduk, gözlerde oluşan bu tarz kanlanmaların göz hastalıklarının en büyük belirtisi olabileceğini söyledi. Uygun tedavilere erken dönemde başlanmasının; ileride oluşabilecek ciddi hastalıkları önleyebileceğini vurgulayan Avunduk şöyle devam etti:

“Göz hastalıklarından biri glokom, yani göz tansiyonu hastalığıdır. Göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin hasara uğramasıdır. Ağrı başlamasıyla glokom hastalığı gözde kanlanma ile belirti verebilmektedir. Daha bir takım tedavi edilebilen hastalıklar da gözde kanlanma ile sonuçlanabilir. Bunlardan en sık görünenleri gözün iç zarının iltihaplanmalarıdır. Bunlar bahar mevsimlerinde yaygın olarak toplumda görülebilmektedir, mikrobik olarak bulaşabilmektedir.”

Gözdeki kanlanmanın dikkate alınması gerektiğini söyleyen Avunduk, “Gözde kanlanmaların büyük çoğunluğu yüzde 90-95′i basit kanlanma dediğimiz, konjuktivitlerden kaynaklanan kanlanmadır. Daha ciddi kanlanmalar daha düşük orandadır. Bunlar yüzde 5-10 oranındadır. Yüzde 90-95 yüksek bir oran değil ama yüzde 5-10 oran da düşük oran değildir. Sonuçta, gözde kanlanma görme kaybına yol açma potansiyeli olan bir bulgudur” ifadelerini kullandı.

Avunduk, gözlük takmak istemeyen bireylerin kullandığı lenslere de değindi. Lensin temizliğine çok dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca ileride oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek için lenslerin sadece gündüz takılıp gece çıkarılması gerektiğini vurgulayan Avunduk,  ”Lenslerin temiz kullanılması gerekir. Temiz kullanılmadığı zaman bunlar gözde enfeksiyonlara yol açabilir. Enfeksiyonlar gözün saydam tabakasını tutup, gözün içerisine kadar yayılabilir. Sonucunda ise görme kaybına kadar gidebilecek hiç istenmeyen olaylara yol açabilir” dedi.

Size tavsiyemiz bu durumu ciddiye almanız ve derhal bir göz doktoruna gitmenizdir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

  • Eğer kanlanma, uzun süre bilgisayar başında oturmaktan, kitaplardan ya da tv’den sonra meydana geldiyse, bu aktiviteye 20 dakika kadar ara verilip göz kapatılıp dinlendirilmelidir.
  • Bunun yanı sıra gözü yetersiz sayıda kırpmanın neden olduğu göz kızarıklıkları için çalışma esnasında göz kırpmaya özen göstermeli, gerekirse çalışma masanıza 1 bardak su koyarak, çevreyi biraz daha nemli tutmaya çalışabilirsiniz.
  • Nedensiz ve gün içinde bir sebep yokken kanlanan gözlerde müdahale yapmadan gidip doktora başvurmalısınız. Çünkü bu tür kanlanmalar ufak bir damla ile geçirilebileceği gibi, körlüğe dahi neden olan bir hastalığın habercisi de olabilir.
  • Eğer kirpik kepeklenmesinden dolayı gözleriniz kanlanıyorsa, gözlerinizi yatmadan göz yakmayan bebek şampuanlarıyla yıkayabilirsiniz. Ancak en doğru müdahaleyi doktorunuz bilecektir. Mutlaka önce doktora danışın.
Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
5/59 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here