Göz damlası kullanmak, diş fırçalamak ve denize girmek orucu bozar mı?

Göz damlası kullanmak orucu bozar mı? Diş fırçalamak orucu bozar mı? Denize girmek orucu bozar mı?

Ramazan ayı içerisindeyiz ve merak ettiğimiz çok soru var. İslam dini kolaylık dinidir. Fakat bazı prensiplerinde bilinmesi gerekmektedir. Konu ile alakalı İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran önemli açıklamalarda bulundu. Yaran, “Göz damlası kullanmak, diş fırçalamak ve denize girmek orucu bozmaz.” dedi.

Cihan Haber Ajansının mikrofonlarına konuşan Yaran oruç ile alakalı merak edilen sorulara cevap verdi.

Göz ve Burun damlası orucu bozar mı?

Müftü Yaran, “Göz damlası orucu bozmaz. Kulağa damlatılan damla eğer kulak zarında bir problem yoksa sağlıklı bir insan için orucu bozmaz.” şeklinde konuştu.

Macun ile Diş Fırçalamak orucu bozar mı?

Müftü Yaran, “Diş fırçalamakta orucu bozmaz. Peygamber Efendimiz(sav) zamanında diş fırçalamanın karşılığı misvaktı. Bu ağız temizliğidir. Ama bu esnada su yutmamak gerekir. Abdestte de ağzımızı çalkalıyoruz. Ağzımıza su alıyoruz. Ağza su almanın oruca bir zararı yoktur.” şeklinde konuştu.

Yüzmek, denize girmek orucu bozar mı?

Sıcak havalarda insanların serinlemek maksadıyla banyo yapabileceğini söyleyen Yaran, “Sıcaklardan dolayı insanlar duş alabilir. Bunu çok iyi görmeyen bazı alimler de var. Özellikle toz toprak içinde çalışan insanların buna ihtiyaçları var. Dolayısıyla bu maksatla serinlemenin oruca bir zararı yoktur. Denize girmekte aynı şekilde. Ağıza su alınmadığı taktirde oruca bir zararı olmaz ama deniz konusunda çok ihtiyatlı olmak gerekir. Ağza su kaçma ihtimali olan noktalardan uzak durulmalı.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Ramazan’ın Türk milletine, İslam alemine ve dünya milletlerine huzur ve barış getirmesini dileyen Yaran, Ramazan’ın İstanbul’da ve Türkiye de dolu dolu yaşandığını sözlerine ekledi.

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
5/514 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here