Feramat Tablet Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Feramat Tablet Nedir, Feramat Tablet Ne İçin Kullanılır, Feramat Tablet Nasıl Kullanılır, Feramat Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Feramat tablet; demir eksikliği olan kişilerin, bu eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olacak türde bir ilaçtır. Gelişme çağındaki çocuklarda ve demir eksikliği yaşayan hamile kadınlarda kullanılabilir. İçerisinde bulunan demire eş miktardaki Ferro Fumarat sayesinde, bu açığın kapatılmasında önemli bir yer tutar.

Feramat tablet nedir?

30 veya 100 kapsül şeklinde satılan Feramat, demir eksiliğinde demir desteği sağlayan kapsüllerden oluşur. 100 miligram demire eşit şekilde pellet formunda olan Ferro Fumarat, önemli bir bileşendir.

Feramat tablet ne için kullanılır?

Feramat tablet kapsülleri aslında bir tür demir şifacısıdır. Feramat, ağızdan alınıp hızlı bir şekilde kana karışan bir yapıya sahiptir. Demir miktarı kana nüfuz ederek, kişinin eksikliği ölçüsünde demir sağlayacaktır. Yani emilim, ihtiyaç olunan demir miktarı kadardır. İlacın çok emilmesi, demir ihtiyacının oldukça fazla olduğunun göstergesidir.

Feramat tablet nasıl kullanılır?

Gelişim çağındaki çocuklarda, emzirme döneminde annelerde, hamile kadınlarda ve demir eksikliği hafif derecede olan kişilerde kullanım önerisi günlük olarak 1 kapsüldür. Doktorunuzun önereceği günlük kullanım dozu; sizin ölçütünüz olmalıdır. Feramat tablet kapsülü kullanırken, içeceğiniz su yeterli düzeyde olmalıdır. Çünkü demirin kana karışması, su sayesinde kolaylaşacaktır.

Feramat yan etkileri nelerdir?

Gastrointestinel rahatsızlıklar, yan etkilerin başında gelmektedir. İshal, iritasyon, kabızlık ve bulantı gibi rahasızlıklar, görülen gastrointestinel rahatsızlıkların başında gelir. Bu rahatsızlıklar sizde varsa, Feramat tableti kullanımınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin; eğer yemekle beraber Feramat kullanırsanız, bu tip rahatsızlık ve yan etkiler şiddetini azaltacaktır. Çünkü emilim bu sayede azalacak ve yan etkiler yok olacak derecede küçülecektir.

Feramat kullanımında kesinlikle bilinmesi gerekenler nelerdir?

Feramat, 6 yaşından daha küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Çünkü bünyesinde bulunan demir tozu gelişim dönemindeki çocukların sistemsel mekanizmasını etkileyecektir. Kapsülü kesinlikle oral yoldan almanız gerekmektedir. Feramat kullanımını, normal belirlenen dozlardan fazla alırsanız; midenizin yıkanması gerekecektir. Bu işlem yapılamazsa hastanın kusması gerekmektedir. Daha ciddi olan adımlara geçildiyse, bağırsakların yıkanması yapılabilir. Hamile olan kadınlarda da Feramat kullanılabilir.

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
0/50 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here