Esnafa Faiz indirimi Uygulayan Bankalar

Faizsiz Esnaf Kredisi Alma Şartları Nelerdir? Faizsiz Esnaf Kredisi ve Kredi Alma Süreci, Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Süreci Nasıl Olmaktadır?

Önceki yıllarda uygulamaya giren ve sonrasında yoğun başvuru sonucunda bu yıl artırılan miktar ile küçük esnaflar da dahil birçok işletmeci sıfır faiz imkânı ile devletten kredi alabilmektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Uygulamanın detaylarına bakıldığında başvuru şartını sağlayan esnafların gerekli belgeler ile anlaşmalı olan bankalara giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sonrası ise yine anlaşmaları bankalar aracılığı ile krediler ödenmekte olup, 40 bin TL olan kredi miktarının 50 Bin TL’ye çıkarılması yönünde çalışmalar da mevcuttur. Ayrıca bu tutarın arttırılması faizsiz esnaf kredisi almak isteyen fakat yoğunluk yüzünden bu hakkı elde edemeyen bireylerin mağduriyetlerinin giderilmesine de yöneliktir.

Faizsiz Esnaf Kredisi ve Kredi Alma Süreci

Başta küçük esnaflar olmak üzere iş yerini büyütmek isteyen, yeni makine ve teçhizat satın almak isteyen ve de şartları sağlayıp kredi almak isteyen her esnaf, sıfır faiz ile bu kredi imkanından yararlanabilmektedir. Küçük esnafların çoğunlukla yararlandığı bu kredi imkanından bazı şartların sağlanması durumunda belirtilen kredi miktarı verilebilmektedir. Bu şartlardan en önemlisi bölgede yer alan esnaf kefalet kooperatifine üye olma şartıdır. Bunun yanı sıra faizsiz esnaf kredisi almak istiyor fakat başka teşvik paketlerinden yararlanılıyorsa kredi üst limitleri teşvik tutarına göre değişmektedir. Bir yılı aşan kredilerde %4 ile %5 arasında bir faiz tutarı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kooperatife üye olup istihdam sağlayan bir esnaf grubu ise bir yıllığına kredi ödemeden muaftır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Süreci Nasıl Olmaktadır?

Öncelikle faizsiz esnaf kredisi almak isteyen bireylerin bulundukları bölgedeki esnaf kefalet kooperatifine mutlaka üye olmaları gerekmektedir. Üye olduktan sonra anlaşmaları bankalardan birine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurunun sonuçlarını bireyler bankaların duyurularından takip edebileceği gibi bankalar başvuru sahiplerine mesaj yolu ile de duyuru yapmaktadırlar. Başvurusu onaylanan ve faizsiz esnaf kredisi alma hakkını kazanmış işletme sahipleri, işletme sahibine ait kimlik belgesi, kooperatife üye olduğuna dair üyelik evrakları ve vergi levhası, sicil gazetesi gibi gerekli evraklar ile başvuru yaptıkları bankaya başvurarak, kesin başvuru kayıtlarını ilgili bölümlere yaptırmak zorundadır.

Esnafa Faiz indirimi Uygulayan Bankalar hakkına bilgi almak için ilgili yazıya bakabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle