Eşi Yanında Çalışan İş Sahiplerine Devlet Desteği

.Eşi Yanında Çalışan İş Sahiplerine Devlet Desteği Nasıl Olmaktadır? Eşini Yanında Çalıştıran İş Sahibi Teşvik Destek Tutarı Nedir? Eşini Yanında Çalıştıran İş Sahibi Destekten Nasıl Yararlanır?

Eşi Yanında Çalışan İş Sahiplerine Devlet Desteği

Son zamanlarda hem yazılı hem de sözlü basında oldukça sıklıkla yer alan bir haberlerden biridir. Kadın olan eşin, iş yeri sahibi eşinin yanında çalıştığında devletten asgari ücrete ek olarak ekstra bir teşvik ödemesi alması gündemde oldukça fazla yer almaktadır. Bu uygulamanın başta bireysel ve sosyal olmak üzere makro düzeyde ekonomik faydaları bulunmaktadır. Kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Genel olarak bakıldığında uygulama kendine ait bir iş yerinde, eşini yanında çalıştıran iş sahibi belirli bir tutarda ve belirtilen sürede teşvik desteği almak şeklinde açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra teşvikten yararlanmak için birtakım koşulları da yerine getirmek gerekmektedir.

Eşini Yanında Çalıştıran İş Sahibi Teşvik Destek Tutarı Nedir?

Kadının çalışma hayatına girmesi, kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi ve iş sahiplerine destek sağlanması gibi ekonomik dışsallıkları olan bu uygulamada eşini yanında çalıştıran iş sahibi asgari ücret ya da tavan ücret tutarına artan teşvik tutarından yararlanabilmektedir. Bu teşvik tutarı eğer eşe asgari ücret ödeniyor ise asgari ücret tutarı ile %20,5 ile çarpılıyor. Yaklaşık olarak 364 lira teşvikten yararlanıyor. Eğer eşe tavan ücret ödeniyor ise tavan ücret yine aynı oran ile çarpılıyor ve yaklaşık olarak 2 bin 700 lira tutarında bir teşvikten yaralanabiliyor.

Eşini Yanında Çalıştıran İş Sahibi Destekten Nasıl Yararlanır?

Devlet desteğinden yararlanmak isteyen eşini yanında çalıştıran iş sahibi öncelikle birtakım sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Bu şartlardan ilki, eşinin yanında gerçekten, bilfiil çalışması gerekmektedir. Bu sebeple iş yeri defterine çalıştığına dair kayıtların işlenmesi, belgelere bunun geçirilmesi zorunludur. Ayrıca iş yerinde kendi eşini çalıştıran iş sahiplerine uygulanan ekstra bir sigorta primi teşviki bulunmamaktadır. Tüm sigortalı işçilere uygulanan, 24 ay ile 48 ay arası yapılan sigorta desteğinin sadece 54 aya kadar uzatılması yönünde bir ayrıcalık yapılmıştır. Bu ayrıcalık dışında ise ödenen teşvik tutarı ve sigorta süresinin 54 aya çıkarılması dışında ekstra bir devlet desteği bulunmamaktadır.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle