Engelli Raporu ile ÖTV indirimli Araç Nasıl Alınır?

Engelli Raporu ile ÖTV indirimli Araç Nasıl Alınır? Engelliler için ÖTV indirimi, Engelliler için Araç Alma. Engelli araç alımı şartları nelerdir? ÖTV indirimi nasıl hesaplanır?

Engelliler için ÖTV indirimi

Engelliler için ülkemizde birçok kolaylık ve olanak sağlanmaktadır. Bu olanaklar arasında yardım, maaş, çalışma ortamı be bazı indirimler olarak değişmektedir. Bu indirimler arasında ÖTV indirimi de bulunmaktadır. Bu sayede ÖTV ile alınan birçok üründe aynı zamanda indirimli olarak engelliler tarafından alınabilmektedir.

ÖTV indirimi ile engelli kişilerden Tüketim vergisi alınmamaktadır. Alınmayan tüketim vergisi de alınacak olan ürüne de büyük katkı sağlayan fiyat olarak düşmektedir. Araç almak için kullanılan ÖTV indirimi engelli kişinin özür durumuna göre belirtilmektedir. Aynı zamanda her engelli için tek araç alınma hakkı bulunmaktadır. Tek araç hakkının olması bu yasayı kötüye kullanımı önlemek amacı ile gerçekleşmektedir. Ayrıca tek seferlik olan araç alım süresi de 5 yıl olarak belirlenmektedir.

Hangi Rapor ile ÖTV indirimli Araç alınır?

engelli için ötv indirimli araç alabilmek için, %40 ve %90 sınırı vardır. %40 ile %90 arasında engelli raporu olan kişiler, Özel sürücü belgesi ve kendilerine özel tasarlanmış araçları ÖTV indirimi alabilirler. %90 ve üzeri engelli raporu olanlar için ise Herhangi sıfır bir araç alınabilir ve özel şoför veya herhangi biri bu aracı kullanabilir.

Engelli Raporu ile ÖTV indirimli Araç Nasıl Alınır?

4760 sayılı özel tüketim vergi kanunun 7. Maddesinde bulunan 2 numaralı bendinde engelli kişiler için araç alımı için %40 vergi indirimi gerçekleşmektedir. Yasanın devamı ve şartları;

  • Engelli kişinin özür durumuna göre aracın ÖTV indirimi değişmektedir.
  • Engelli araç sahibinin kullanacağı özellikte araç olması gerekmektedir. Bu aracın özellikleri de aracı alacak engelli tarafından kolay kullanım amaçlı olması gerekmektedir.
  • Alınan araç sadece engelli kişi tarafında kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işlemleri bulunmaktadır.
  • ÖTV indirimli olarak alınan aracın satışı beş yıl için geçerli olmamaktadır. Satış durumunun olması dâhilinde indirimi yapılan ÖTV miktarı kadar ödeme yapılması da zorunlu olmaktadır.

Engelli Aracını kimler Kullanabilir?

  1. % 90 ve üzeri engelli raporu olan kişinin yurt içi aracını herkes kullanabilir. Bu konuda “3. derece yakınlar” vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın zorunluluğu devam etmektedir.
  2. H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bulunan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabilirler.
  3. Engelli aracında özel donanım yoksa ve otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabilir. Bu konuda da hiç bir kısıtlama kalmadı.
  4. Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Engelliler Hangi Sınıfa Göre Sürücü Belgesi Alacak?

Eskiden Engelli sürücüler H Sınıfı Ehliyet ile araç kullanabiliyorlardı. Artık yürürlüğe konan düzenlemeye göre, bundan böyle engelliler alacakları sağlık raporuna göre A ya da B Sınıfı Ehliyet ile araçlarını sürebilecektir.

Engelli Raporu ile ÖTV indirimli alınan araç nasıl satılır?

ÖTV indirimli araç 5 yıl içinde satılamaz. Eğer satılırsa ödemediğiniz ÖTV sizden tahsil edilecektir. Ancak beş yılın sonunda herhangi bir kısıtlama olmadan aracı istediğiniz kişiye satabilirsiniz.

Engelli kişilerin araç aldıktan sonra kullanım kolaylığı açısından hakları da bulunmaktadır. Bu hakların kullanılması ve devam etmesi de mümkün olmaktadır. Bu kolaylıklardan biri engelli araçlarının park ücretinin olmaması şeklinde belirtilmektedir.

Bazı park yerleri ve AVM’ler de engelli araç park yerleri ayrı ve ücretsiz olarak belirlenmektedir. Buna rağmen ücret istenmesi halinde plakaya bakılmaktadır. Çünkü engelli araç plakasında park ücreti 0 olarak belirlenmektedir.

Tüm olanakların gerçekleşmesi ve araç alımının kolaylaşması için engelli kişilerin raporlarını kullanmaları gerekmektedir. Bu raporun yüzdelik dilimine göre olan indirim diğer tüm araç alım işlemlerinde de geçerli olarak devam etmektedir.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle