Eksik Primlerin Ödenmesiyle Emekli Olma Şansı

Eksik Primlerin Ödenmesiyle Emekli Olma Şansı. Eksik Primlere Göre Yapılan Düzenleme. Prim günü eksik olanlar emekli oluyor. Yaşı gelipte prim eksiği olana emeklilik hakkı

Eksik Primlerin Ödenmesiyle Emekli Olma Şansı

Yaş konusunda tamamlanmış fakat günün dolmasını bekleyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilere kolaylık açısından ve zaman kaybını önleme açısından eksik günleri ödeme olanakları ile emeklilik fırsatı doğmaktadır. Bu işlemlerinin yapılma aşaması ve gerçekleşme süresi aşağıda belirtilmektedir.

Ülkemizde 100 bin kişini yararlanabileceği emeklilik yaşının doldurulması ile kazanç sağlanabilmektedir. Bu işlem sayesinden yaşı ilerlediği için iş bulamayan ya da işe gitse de sigorta primini doldurmaya çalışan kişiler emekli olarak hayatlarına devam edebilmektedir. Düzenlemenin çıkmasını bekleyen on binlerce kişi için büyük kazanç oluşmaktadır.

Eksik Primlere Göre Yapılan Düzenleme

Düzenlemenin onaylanması ile direkt olarak eksik prim borçlanması gelmektedir. Bu işlem ile eksik gün hesaplanması yapılacak ve duruma göre borçlanma da hesaplanmaktadır. Hesaplama sırasında bu düzenlemeden yararlanacak kişilerin olan prim günleri ve eksik prim günleri de değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin diğer aşamaları da yaşa göre hesaplanmaktadır. Sonuç olarak hem yaş hem de prim miktarı bütçe hesabına göre tamamlanmaktadır.

Eksik primlerin ödenmesine karşılık olarak çıkması beklenen yasa ile ödenememiş primlerinde ve günlerinde silinmesi beklenmektedir. Bu aşama ile birçok kişi ödeyemediği günlerin silinmesi ile rahat nefes alabilmektedir. Henüz belirlenmeyen yasa ile diğer konuşulanlar; yaş ve yılın dolması ile prim miktarı olmaktadır. Bu prim miktarının gelişmesin ödeme koşulanlının düzenlenmesi henüz belirlenmemektedir. Tüm bu işlemlerin SGK ve Bağ kur onayı da mümkün olabilmektedir. Bu yüzden düzenlenmenin tekrar masaya yatırılması ile tüm onaylar ve ilgilendirmeler tamamen gerçekleşebilmektedir.

Yasa kapsamına girecek kişilerin özellikleri yaş, prim ve yıl olarak belirlenmektedir. Yasanın onaylanması ile bu düzenlemeden yaralanmak isteyen kişiler başvuruda bulunabilmektedir. Bu başvuruların tamamlanacak yerleri de resmi gazete aracılığı ile duyurulmaktadır. Bu yüzden 100 bin den daha fazla kişi dört gözle yasanın çıkmasını beklemektedir. Yasadan yaralanacak kişilerin sayısı tahmini olarak 100 bin olmaktadır. Bu sayı eksik primlerin ödenmesi ve emekli olma yasası çıkması ile daha fazla olması beklenmektedir.

Geriye dönük olarak ödenecek prim olayı da borçlanma kanunun yasası göre belirlenmektedir. Bu kişilerin doğum, askerlik, ücretsiz izin, sigortasız çalışma gibi işlevlerde bulunan kişiler tarafına yapılmaktadır.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle