Dişleri Koruyan Besinler

Dişleri Koruyan Besinler, Dişlerinizi Koruyan Besinler Nelerdir? Diş dostu 10 besin maddesi, Diş Sağlığı İçin En Faydalı Besinler Nelerdir? Sağlıklı dişler için ne yemeli ne yememeli? Bu besinler dişleri koruyor ve beyazlatıyor Sağlık Haberi.

Diş sağlığı, Dişlerinizi doğal yollarla sağlıklı bir görünüm kazandırıp koruyabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere hangi besinlerin dişlere faydalı olduğunu paylaşacağız.

Dişleri Koruyan Besinler

Kereviz : Kereviz dişlerinizi iki yolla korur. Birincisi kereviz ekstra çiğneme gerektirir bu nedenle daha fazla tükürük salgılanır, bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz hale getirir.

Peynir : Peynir öncelikle ağızdaki PH dengesini sağlar. Aynı zamanda çürüklerden korur ve yeni çürük oluşumunu engeller. Ayrıca şekerli gıdalardan sonra alınan bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini gidermeye yardımcı olur.

Yeşil Çay : İçeriğinde bulunan kasetin sayesinde ağızdaki bakterilerin yok olmasını sağlar ve kansere karşıda etkili olur. Bu madde aynı zamanda ağızda kötü kokuya neden olan maddelere de engel olur.

Kivi : C vitamini eksikliği diş etlerini hassaslaştırıp bakterilere karşı dirençsiz hale getirebilir. Bu eksikliği C vitamini açısından zengin olan kivi ile karşılayabilirsiniz.

Yoğurt : Yoğurdun dişlere faydası saymakla bitmez. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan yoğurt diş kayıplarını önler, periodontal rahatsızlıktan dolayı oluşan sallantılı ve gevşek dişlerin iyileşmesine yardımcı olur ve periodontal rahatsızlığı olan kişilerdeki diş kökleri iltihaplı cep sayısını azaltır.

Maydanoz : Maydanoz çiğnemek iyi bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olur.

Çilek : Çilek, içeriği sayesinde dişlere ve diş etlerine iyi gelir. Aynı zamanda diş diplerinde biriken taşları eritir ve oluşumunu engeller.

Kuru Yemişler : Kuru yemişlerde bulunan doğal yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur. Çürümeye karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Elma : Elma kabuğuyla birlikte ısırarak yenildiğinde dişlerin kuvvetlenmesini sağlar ve dişleri temizler.

Balık : İçeriğindeki fosfor, kemik ve diş dokusunun temel maddesidir.Dişler için haftada en az bir kez balık tüketmelisiniz.

Diş sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız

dişlere zarar veren yiyecekler, diş etine iyi gelen meyveler, sağlıklı dişlere sahip olmak için hangi besinleri bol bol tüketmeliyiz, diş eti sağlığı için ne yapmalı, kemik ve diş gelişimi için yararlı besinler, sağlıklı dişlere sahip olmak için hangi besinleri tüketmeliyiz, diş etlerine iyi gelen vitaminler, diş çürümesini önleyen besinler

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
5/514 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here