Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısına Doğal Çözüm

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir? Diş ağrısı için evde ne yapılabilir? Diş Sızısına Diş Eti Hassasiyetine Ne İyi Gelir? Diş Sızlaması Bitkisel Çözüm.

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda “Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir” “Diş hassasiyeti nedir ve sebepleri nelerdir?”, “Diş sızlaması neden olur?” ve “Diş hassasiyeti olanlar nelere dikkat etmeli?” konularına değineceğiz. Neredeyse hepimizin başına gelen diş sızlaması, soğuk, sıcak, ekşi veya tatlı bir gıda tükettiğimiz sırada görülüyor. Konuyla ilgili olarak Memorial Etiler Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dt. Hacer Alireisoğlu, soğuk veya sıcak içeceklerin dişleri sızlatma nedeninin diş hassasiyeti sorunu olduğunu söyledi. Dt. Hacer Aliresioğlu, “Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık, özellikle diş eti çekilmesi sonrası açığa çıkan kök yüzeyiyle ilişkilidir.” dedi.

Dt. Hacer Alireisoğlu, halk arasında ‘kamaşma’ olarak da bilinen diş hassasiyetinin diş eti çekilmesi sonucu açığa çıkan kök yüzeyleriyle ilgili olduğunu belirtti ve devam etti :

“Diş gıcırdatma sonrası birbirine sürtünen dişlerin mine tabakasındaki aşınma, hassasiyetin bir diğer sebebidir. Bunun gereğinden fazla bastırarak dişleri fırçalamak, diş hassasiyetinin en önemli sebeplerinden biridir. Asitli yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de diş hassasiyetine neden olabilir. Dişin ağız içinde görünür kısmı “mine” denilen koruyucu bir diş tabakasıyla çevrilidir. Hemen altında bulunan “dentin”, mikroskobik olarak görünebilen kanalcıklardan oluşmaktadır. Diş dış yüzeyinden başlayarak dişin ortasındaki sinire kadar uzanan bu kanallar sıvı ile doludur. Diş minesi zayıflamış olan dişlerde sıcak, soğuk, ekşi, tatlı yiyecek ve içeceklerden sonra hareket eden bu sıvı, diş sinirinde hissedilir ve sızlamaya neden olur. Ayrıca dişin kök yüzeyi koruyucu olan mine tabakasına göre oldukça yumuşak olan sement tabakasıyla çevrilidir. Diş dışında diş plakları, kırık ve çürük dişler, piyasada satılan diş beyazlatma ürünleri de diş hassasiyetine neden olabilir.”

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş hassasiyeti olanlar nelere dikkat etmeli?

Dt. Hacer Alireisoğlu, diş hassasiyetine sahip kimselerin dikkat etmesi gereken bazı noktaları da ekledi : “Öncelikle ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir. Dişin sert tabakasına zarar vermemek için yumuşak kıllı fırça kullanılabilir. Çok kuvvet uygulayarak diş fırçalayan kişiler, daha az kullandıkları elleriyle diş fırçalayabilirler ( Örneğin sağ elini kullanan kişi fırçalarken sol elini kullanabilir ).Hassasiyet giderici macunlar, florlu diş bakım ürünleri düzenli kullanıldığında hassasiyete iyi gelebilir. Fazla asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında dondurma ve soğuk içeceklerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır.”

Diş sağlığı ve Hassas dişler için diş hekimlerinin önerdiği diş macunu Sensodyne.

Diş sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız

diş sızlaması nasıl önlenir, diş sızlamasına kesin çözüm, diş sızlamasına ne iyi gelir uzmantv, diş sızısına ne iyi gelir, diş sızlamasına iyi gelen diş macunu, dişlerim sızlıyor ne yapmalıyım, ön diş sızlamasına ne iyi gelir, diş eti sızlaması ne iyi gelir?

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle