Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısına Doğal Çözüm

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısına Doğal Çözümler. Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısı için çözüm önerileri. Diş ağrısına iyi gelen çözümler.

İnsan sağlığı çok önemli. Maalesef klasik bir hatamız mı diyelim bilemiyorum ama insan sağlığını kaybedince anlıyor. En basiti bir diş olayına bakalım. Dişlerimizde problem yokken kıymetini bilmeyiz. Dişlerimizi fırçalamak bize çok zor gelir. Sıcak bir çayın üstüne; soğuk bir su içi veririz. Ne zamana kadar. Dişlerde problem çıkana kadar. Fakat diş ağrısının yerini tutacak bir ağrı henüz yoktur. Diş beyne yakın bir yerde. Dolayısıyla sinir sistemi etkisini en iyi burada hissettirecektir.

Bazen diş ağrısı geceleyin bastırıverir. Çaresiz kalırsınız. Hatta bazen başınızı duvarlara vurursunuz. Peki çözüm önerileriniz nelerdir ? Diş Ağrısına Ne iyi gelir ? Diş Ağrısı Nasıl Geçer ? Diş Çürüğüne Ne İyi gelir ? Diş ağrıları için okunacak dua, Diş Ağrısı için bitkisel ilaçlar sorularını sorar gibisiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişinizde ağrı varsa ilk tavsiyemiz acilen bir diş hekimine gitmeniz. Fakat gidemiyorum ama dişim çok ağrıyor diyebilirsiniz. Unutmayın ki önereceğimiz yöntemler geçici yöntemlerdir. Mutlaka bir doktora gitmeniz tekrar icap edecektir.

Peki evde önerebileceğiniz pratik bir yöntem var mı? Dişi ağrıyan insanın uyuması zordur. Bunun sebebi kan basıncından kaynaklaklıdır. Kan basıncının neden olduğu ağrı, uyku ile birlikte kan basıncının kafa bölgesine gelmesi sonucu daha da şiddetlenmektedir. Bu noktada pratik bir çözüm olarak; kan basıncının baş bölgesine gitmesini engellemek için başımızı biraz yükseltmeliyiz. Ayrıca bu noktada ağrı kesici kullanılması da gayet yerinde bir karar olacaktır.

Diş ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir. Diş ağrısını genelde tetikleyen sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklerdir. Bu gibi durumlarda diş hassasiyeti adına ılık yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. İlaç bir çözüm olarak sunulsa da özellikle de hamile bayanların ilaç kullanamamasından dolayı uzmanlarca bazı bitkisel çözümler önerilmektedir.

Diş ağrısı için pratik çözümler

  • Birinci önerimiz karanfildir. Ağrıyan dişinizin üstüne ya da diş etinin hemen yan kısmına karanfil koymanız diş ağrınızı kısa bir süre de olsa dindirecektir.
  • Karanfil yağı ile ağzı çalkalamak da işe yarayacaktır.
  • Sarımsağın diş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni antibakteriyel olmasıdır. Bir tabak ya da kap içerisine birkaç diş soyulmuş sarımsağı ezip tuz ile karıştırınız. Diş ağrısı olan bölgeye dikkatli bir şekilde uygulayınız. Bu işlemden sonra biraz bekleyiniz. Bu şekilde iltihapların neden olduğu diş ağrıları azalacaktır.
  • Defne yaprağı ve sirkeyi kaynatıp gargara yapabilirsiniz. Bu da diş ağrısının kesilmesi için evde uygulanabilecek çözümlerden biridir.
  • Ayrıca buz tedavisi de etkisini hemen gösteren tedaviler arasındadır. Ufak bir buz parçasını dişiniz ile yanağınızın arasına koyduğunuzda buz eriyene kadar ağrınız dinmiş olacaktır. Ama yukarıda bahsettiğimiz gibi dişin soğuya hassasiyeti varsa; bu işleme dikkat etmek gerekir.

Ayrıca böyle zor zamanlarda samimi yapılacak bir dua bir çözüm getirebilir.

Diş Ağrısı için Okunacak Dua

Ey Ebu Beşir! Ağrı geldiğinde elini üzerine koy ve Fatiha ve İhlas suresini oku ve daha sonra şu ayeti oku:

“Ve tera’l-cibâle tehsebuhâ câmideten ve hiye temurru merra’s-sihâb. Sun’allahillezî kulle şey’in innehu habîrun bimâ tef’elûn.“

Anlamı:

“Ve görürsen dağları da yerinde duruyor sanırsın, halbuki onlar bulut gibi geçip gider, dağılır.Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde halk eden Allah’ın işidir bu.Şüphesiz O, ne yapıyorsanız hepsinden haberdardır.” (Neml 88. / Mefatih ‘ul Hacat , 161)

Diş sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız

dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir, Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ahmet maranki, 5 yaşındaki çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısına ne iyi gelir evde çözüm ibrahim saraçoğlu, 20 lik diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısına ne iyi gelir dua, iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir, kırık diş ağrısına ne iyi gelir

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
5/510 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here