Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren 10 besin. Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için nasıl beslenmeli?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bu yazımızda “Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler” “Baharatlı çaylar hastalıklara karşı korur mu?” ve “Mikroplara karşı koruyan çaylar nelerdir?” sorularınızı cevaplandıracağız. Sonbahar&Kış sezonu ile birlikte hastalıklar başladı. Bu dönemde dikkatli olmak gerekiyor, özellikle de hava değişiklikleri bizi olumsuz etkileyebiliyor.

Bu konu üzerine Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Karanfil, karabiber ve zerdeçal gibi baharatlı çayların mikrop kırıcı ve rahatlatıcı etkisiyle hastalıklar sizden uzak durur” dedi. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, hastalıklardan korunmak için baharatlı çayların önemini vurguladı ve özelliklerini aktardı.

Balık

Balık vücudun üretmediği ve bu nedenle mutlaka besinlerle almamız gereken omega 3 yağ asidinin en önemli kaynağı. Hastalık yapan bileşiklerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan omega 3 almak için haftada 2-3 kez balık tüketmeye özen gösterin. Balığınızı ızgara, fırında veya buğulama olarak tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

Sarımsak

Doğal antibakteriyel, antiviral ve antifungaldir (mantar önleyici). Sarımsak allicin içermekte olup kimyasal bir antikarsinojenik (kanser oluşumunu önleyici) etkisi vardır. Kolesterol ve kan basıncını düşürme etkisi de mevcuttur.

Yoğurt

Bağışıklık sistemimizin yaklaşık yüzde 70-80’ini bağırsak florası oluşturur. Bu dengeyi sağlayan “iyi bakteriler” probiyotiklerle vücuda alınır. Probiyotiklerin en önemlileri yoğurt ve kefirdir. Sabahları yiyeceğimiz 1 kase yoğurt bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize yardımcı olur. Ayrıca D vitamini açısından da bize destek olur.

Karanfil

Karanfilin içerisinde bulunan uçucu özelliğe sahip öjenol, ağız ve boğaz mukozası iltihaplarında yangı gidericidir. Mikromantar, bakteri, veya virüsler nedeniyle oluşan ağız ve boğaz enfeksiyonları, antiseptik olarak ağrı kesici bir etkisi vardır. Bundan dolayı özellikle de seylan tarçını kabuğu ile birlikte mikroorganizmalar üzerindeki etkisi nedeniyle soğuk algınlığında çay olarak içilmesi veya gargara yapılması faydalıdır. Bunun yanında yapılan bilimsel araştırmalar uçucu yağının antibiyotiklerin etkinliğini arttırdığı tespit edilmiştir.

Karabiber

Top veya toz halindeki karabiber ile hazırlanan çay ile yapılan gargara boğaz enfeksiyonları için oldukça yararlıdır. Özellikle de boğazda soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği sırada uygulandığı zaman daha fazla etki gösterir. Aynı zamanda karabiberin, bağışıklık sistemi düzenleyici, spazm iderici ve kanserleşmeyi önleyici etkileri de bulunuyor.

Zerdeçal

Zerdeçalın iltihap, antimikrobiyel ve ateş önleyici etkileri bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunun yanında zerdeçalın, karaciğer hasarı önleyici, antioksidan ve kan lipit seviyesini koruyu etkileri de bulunuyor.

Brokoli

Kalsiyum, A, C ve E vitamininden zengin olup karaciğer için faydalıdır. Antioksidan etkisi vardır.

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ibrahim saraçoğlu, bağışıklık sistemini güçlendiren ilaç, bağışıklık sistemini güçlendiren içecekler, bağışıklık sistemini güçlendiren karışımlar, bağışıklık sistemi güçlendirici şurup, bağışıklık sistemi güçlendirme yolları, doğal bağışıklık güçlendirici

Bu yazıyı oylayabilirsiniz.
5/514 Oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here