Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli? Önemli İpuçları

Astım nedir? Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli? Astım hastalarının dikkat etmesi gereken konular nelerdir? Astım hastaları nelerden uzak durmalı.

Astım nedir?

Astım kısaca, Bronşların daralması sonucu ortaya çıkan nefes darlığıdır. Astım krizi esnasında solunum yolundaki kaslar sıklaşır, çeperleri şişer. Hava kanallarının giderek daralması neticesinde öksürüklere ve nefes darlığına neden olur. Astım hastalığının tedavisi gecikildiği takdirde, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve akciğerlerde giderilmesi imkansız sorunlar çıkarabilir.

Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

  • Astım hastalarının yanında ve yaşadıkları yerde sigara içilmemelidir. Astım hastası sigara bağımlısıysa; en kısa sürede sigarayı bırakması gerekmektedir.
  • Astım hastaları tüylü hayvanlara karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Hayvanların yatak odasına girmesine ya da yatağa çıkmasına izin verilmemeli ve evde bu tür hayvanlar varsa dışarıda olmalıdır.
  • Güçlü kokular evden uzak tutulmalı, tütsülerden uzak durulmalı, parfümlü sabun, şampuan ya da losyonlardan kaçınılmalıdır.
  • Astımlı kişinin yatak odasında özel düzenlemeler yapılmalı, tozu ve küfü çeken halı ve kilimler kaldırılmalıdır.
  • Evin içinde toz toplayan tüylü koltuklar, minderler ve fazla yastıklar kaldırılmalıdır.
  • Yatak takımlarının sade olmasına özen gösterilmeli, kuş tüyü ya da samandan yapılmış yastık ve yatak kullanılmamalıdır.
  • Nevresim takımları ve çarşaf sık sık, çok sıcak suda yıkanmalı ve güneşte kurutulmalıdır.
  • Evin içinde yemek pişirilirken oluşan buhar ve güçlü kokular ile sıcak ve sıkıcı hava pencereler açılarak hava temizlenmelidir.
  • Dışardaki hava, egsoz dumanı ve fabrika dumanı ya da çiçek ve ağaç polenleri ile hava kirli ise; pencereler kapalı tutulmalıdır.

Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli? Önemli İpuçları

Astım ilacınızı yanınızdan ayırmayın

Eğer kullandığınız bir ilaç varsa, “Astım krizinde ve nefes darlığı yakınması ortaya çıktığında kullanılması gereken çabuk etkili rahatlatıcı ilaçlar, daima hastanın yanında bulundurulmalıdır. Ayrıca astım ilaçlarının hekimlerin önerdiği şekilde kullanılması önemlidir.

Tüylü hayvanlar, Kirli havalar ve Polenlerden uzak durun

Uzmanlar, Astım hastalarının krizleri tetikleyen nedenleri çok iyi bilmeleri gerektiğini kaydediyor. Soğuk algınlığı, virüs enfeksiyonları, evdeki tozlar ve akarlar, polenler, kediler, köpekler ve diğer kürklü ya da tüylü hayvanlar, kirli hava, ani ısı değişmeleri, egzoz ve sigara dumanı, boyalar, bazı kimyasallar ve hatta parfümlerin kokusu, egzersiz, heyecanlanma, bağırma, gülme gibi birçok etken tetikleyici olabiliyor. Hastaların kendi bünyelerini bilerek bu etkenlerden uzak durması krizleri önleyecektir.

Oda ısısına dikkat edin

Oda içi rutubet azaltılmalı, oda havalandırılmalı. Uygun çarşaf ve nevresimler (sık dokunmuş kumaş veya alerjen barındırmayan özel dokumalar) kullanılmalı. Oda ısısının soğuk olmamasına, yün, yorgan, yastık gibi eşyalarda akarlarla mücadeleye dikkat edin. Alerjik maddelere dikkat edin.

Astımı tetikleyen yiyecekler

Yiyeceklere bağlı astımda proteinler ile dondurulmuş gıdalar ve fast foodlardaki katkı maddeleri sülfitler rol oynuyor. Bu yiyeceklerin uzun süre dayanması için kullanılan sülfitler, krizleri tetikliyor. Aşırı tuz ve alkol tüketmemeye de dikkat edin. Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşuyor. Mide fıtığı olanlarda yaygın bir hastalık. Hafif yiyin ve 3 saatten önce sırtüstü yatmayın. Astımla mücadelede besinler önemli rol oynuyor. A, C, E vitamini içeren besinler vücudun direncini artırıyor.

Kimyasal maddelere dikkat

Boya, cila, temizlik malzemeleri, böcek ilaçları rastgele kullanılmamalı. Kirli havalarda evde kalınmalı, pencereler sıkı kapatılmalı. Soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar hemen tedavi edilmeli. Kışın kalabalıklardan kaçınılmalı. Grip aşısı, eylül-ekim aylarında her yıl yapılmalı.”

Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli? Önemli İpuçları

Soğuk havalar ve hastalıklar

Sonbahar & Kış sezonunun gelip havaların soğuması ile birlikte  astım ve bronşit gibi hastalıklar da artıyor. Soğuk algınlığı ve gribin bu hastalıkları daha da tetiklediğini belirten uzmanlar, astım hastalarının soğuk havada iyi korunması gerektiğini vurguladı ve özellikle de sigara konusunda uyardı.

Fatih Kamu Hastaneleri Kurumu Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nden Uzman Dr. Cengiz Özdemir, konuyla ilgili bazı bilgiler verdi. Havaların soğumasıyla birlikte astım ve bronşit vakalarında artış olduğunu belirten Dr. Cengiz Özdemir, “Astım, çocukta da erişkinde de görülebilen bir hastalıktır. Toplumda çok sık görünebiliyor. Havayollarının daralmasıyla oluşuyor. Hasta, bu daralmanın olmadığı zamanlarda semptomdan şikayet etmiyor.” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Özdemir, enfeksiyonlar, alarjenler, hava kirliği ve özellikle de sigara dumanı gibi hastalıkları tetikleyen etkenlerden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Uzman Dr. Cengiz Özdemir, havaların soğumasıyla insanların daha çok bir arada bulunduğunu ve bu durumunda solunum yolu ile bulaşan hastalıkların yayılmasının artığını vurguladı. Sigaranın bu tür hastalıkları en fazla tetikleyen etken olduğunu belirten Özdemir şöyle devam etti:

Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli? “Astımlı hastaların yani kronik hava yolu hastalarının yanında da sigara içebiliyorlar. Bu durumlar hastaların kendilerini korumasına engel olabiliyor. Sigarayla tetiklenen semptomların artışına neden olabiliyor. Özellikle alerjik astım hastalarına neden olan alerjenden uzak durmasını öneriyoruz. Sigara içiyorsa mutlaka bırakması gerekiyor. İrtibatlı olduğu kişilerin mutlaka sigara içmemesi gerekiyor. Onun dışında kış aylarında yakıtlarla birlikte hava kirliliğinde bir artış söz konusu oluyor. Mümkün olduğu kadar uzak durulmalı.”

Astım hastalarının grip, nezle gibi solunum yolu ile bulaşan hastalıklara dikkat etmesini söyleyen Dr. Cengiz Özdemir, “Astımlı hasta eğer grip nezle olmuşsa bunun bir an önce tedavisinin yapılması gerekiyor. Etrafta böyle bir hasta varsa da astımlı hastanın kendisini koruması gerekiyor.” dedi. Astım hastalarının şikayetlerini kontrol altına alabilmek için ilaç tedavisi uygulandığını vurgulayan Özdemir, artan şikayetlerde hastanın gerekirse hastaneye yatırılıp antibiyotik tedavisi uygulandığını söyledi.  Bunun yanında Özdemir, ağır hastalarda çok düşük de olsa ölüm riskinin bulunduğunu ifade etti.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle