Arı Sokunca Ne Yapmalı? Arı Sokmasına iyi Gelen Yöntemler

Arı Sokunca Ne Yapmalı? Arı Sokmasına iyi Gelen Yöntemler. Arı sokmalarında ne yapmalıyız? Arı Sokmasına ne iyi gelir? Arı Sokmasına İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri

Yazın gelmesiyle özellikle çocuklarda olmak üzere arı sokmaları oldukça sık gerçekleşiyor. Bu yazımızda sizlerle arı sokması sonrası oluşan şişlikleri önlemek amacıyla bazı öneriler sunacağız. Arı sokmasından sonra tedaviye başlamadan önce sabun ve bol suyla yıkanması gerekiyor. İşte arı sokması sonrası doğal tedaviler…

Arı Sokunca Neler Görülür?

Arının iğnesi zehirlidir. Ancak bu zehir ölümcül değildir. Genellikle arının iğnesiyle verdiği zehir, o bölgede basit bir bölgesel reaksiyona yapar. Ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık oluşur. Ağrı birkaç saatte geçer, şişlik ise bir iki gün içinde kaybolur.

Nadiren ciddi reaksiyonlar görülebilir. Bu durumda, vücudun farklı yerlerinde döküntü, kızarıklık, şişlikler olabilir. Bulantı, kusma, baş dönmesi, nefes almada zorluk ortaya çıkabilir. Kan basıncının düşmesiyle kişi şok tablosuna girebilir. Bu belirtiler acildir ve hemen doktor müdahalesi gerekir.

Arı Sokunca Ne Yapmalı?

Öncelikle, arının iğnesini hemen çıkarmak en doğru olacaktır. Tutup çekerek değilde, kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak çıkarmak daha doğru olacaktır.

  • Arı sokan yer su ve sabunla yıkanmalıdır.
  • Şişlik veya kızarıklık olan yere Buz uygulanmalıdır. Buz uygulaması vücudun vereceği alerjik reaksiyonu azaltacaktır. Yarım saate kadar buz uygulanabilir.
  • Arı sokan yere karbonatlı su sürülebilir.
  • Kişide alerji varsa Ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları doktor tarafından verilebilir.

Arı Sokmasına iyi Gelen Yöntemler

  • Sarımsak : Tedaviler arasında en popüleri olan sarımsağı ezip sokulan yerin üzerine sürülmesi, özellikle ağrının giderilmesinde etkili bir yöntemdir.
  • Lavanta Yağı : Lavanta yağı arı zehrini yok etmede etkilidir.
  • Su ve Karbonat :  Su ve karbonatı karıştırıp elde edilen macunu, arının soktuğu yere sürün.
  • Soğan : Soğanı kesip ortada ki sulu kısmını ısırılan bölgenin üzerine sürün.
  • Bal : Bal neredeyse tüm sağlık sorunlarına çaredir. Balı bölgeye sürdükten sonra işe yaradığını göreceksiniz. 
  • Maydanoz : Birkaç dal maydanozu kıyıp sulu hale getirin ve bölgeye sürün.

arı sokması şişliğine ne iyi gelir, arı sokması neye iyi gelir, arı sokması şişlik kaşıntı, arı sokması alerji, arı sokması iğne kalırsa, arı sokması kaşıntı, arı sokmasına hangi krem iyi gelir, arı sokmasına ne iyi gelir bitkisel

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle